Úvod   |   Aktuální ročník 17.6.2023    |   Výsledky   |   Historie   |   Foto/Video   |   Kontakt/Mapa   |

Frézy závodily v dešti 2020

Díky uvolnění koronavirových opatření se 11. ročník závodů motorobotů ve Ctiboři mohl uskutečnit v obvyklém termínu, tedy v sobotu 20. června. Už týden dopředu ale pořadatelé s obavami sledovali vývoj počasí. Vlivem předchozích dešťů byl povrch trati hodně blátivý a navíc celé sobotní dopoledne vytrvale pršelo. Po poledni naštěstí déšť zmírnil a tak mohly posádky vyrazit závodit. Dokonce se zdálo, že se někteří na vydatnou porci bahna vysloveně těší.

Závodní odpoledne bylo, stejně jako loni, proloženo třemi rozjížďkami motocyklů Jawa 21 (pionýr) a 23 (mustang). Pro ně byl připraven divácky atraktivní kratší okruh s několika výjezdy do mezí. Kluci byli rozděleni do dvou kategorií - bez úprav (stodolák) a upravený (speciál). Tím pádem bylo k vidění, jak klasické roztlačování chcíplého stroje, tak jízda po zadním kole. O pády na kluzké trati nebyla nouze, naštěstí se v malé rychlosti nikomu nic nestalo.

V hlavním závodě fréz se na startu objevilo 23 posádek ve dvou kategoriích. Mezi frézami v originálním stavu připravili tradičně vtipnou show bratři Salavovi z Polesí. Vybaveni ochrannými obleky, rouškami a postřikovači dezinfikovali všechno a všechny kolem sebe proti koronaviru. Možná i díky tomuto „pečlivému“ dodržování všech vládních nařízení vyhráli svoji kategorii. Stanislav Kolář a Josef Pinkava byli jasní favorité poslední rozjížďky, ve které startovaly především upravené stroje. Oba ale zapadli v hlubokém bahně a tak se kategorie upravených fréz stala kořistí Václava Hovorky ze Strakonic.

Po vyhlášení všech výsledků byl na sousední louce připraven letecký útok na polní ležení z první světové války. Vinou špatného počasí přiletělo sice pouze jedno letadlo, ale i tak byly nízké přelety doprovázené výbuchy a střelbou z automatických zbraní vzrušující podívanou. Kromě členů skupiny Pterodactyl flight se zde představili i ctibořští hasiči, kteří s pomocí koněspřežné stříkačky hasili zasažený automobil.

Večer patřil kapele Legenda z Humpolce, která hrála až do slavnostního ohňostroje, který celou akci zakončil.