Úvod   |   Aktuální ročník 17.6.2023    |   Výsledky   |   Historie   |   Foto/Video   |   Kontakt/Mapa   |  

Ohlasy letošního čtrnáctého ročníku (2023).
Letošní závody máme zdárně za sebou.
Jak se který závodník umístil, najdete v sekci Výsledky.
Fotky a videa také najdete v příslušné Sekci.
Článek o akci najdete níže

Frézy ve znamení změn - čtrnáctý ročník

Když se v sobotu 17.6. v půl deváté dopoledne ve Ctiboři poprvé ozvalo charakteristické „poprdání“ motorobotu PF-62, bylo každému ve vsi jasné, že zvuk dvoutaktní třistadvacítky ten den už z hlavy nevyžene. Za první frézou brzy následovaly další a celkem se ke startu čtrnáctého ročníku česko – slovenských závodů zaregistrovalo 31 posádek fréz a 12 jezdců na pionýrech.

V pravé poledne potom závody zahájil místostarosta obce Vladimír Šimeček. Jako první se na start postavili „tyrani malých kubatur“, tedy závodníci na motocyklech Jawa 20, 21 a 23. Na malém okruhu byly k vidění jak stroje velmi upravené, kdy z původního pionýra zůstaly jen kartery a kousek rámu, tak i dvacítka s úzkými řídítky a revmaplechy, kterou musel jezdec do kopce pomáhat odstrkováním. Obojí přístup diváci zaslouženě odměnili potleskem.

Číst celý článekO nás
Jsme partička nadšenců do všelijakých starých strojů a příznivci dobré zábavy.
Proto jsme pro všechny fanoušky připravili závod legendárních půdních fréz "PéeFek".
Tyto neuvěřitelné stroje sami vlastníme a udržujeme v chodu po několik generací.
Kromě závodu máme připravené dobré jídlo,pití, a zábavu.
Přijeďte si zazávodit, popovídat si nebo se jen podívat.

Kolektiv organizátorů
Čo znamená cítiť sa ako doma?

Bývalá Československá republika bola ešte pred dvoma desaťročiami spoločným domovom Čechov a Slovákov a národností v nej žijúcich. Po desaťročia sme žili v atmosfére zapĺňanej pocitmi vzájomnej blízkosti a dôvernosti. Hoci sa v roku 1993 naša spoločná republika administratívne rozdelila, pocit domova v nás zostal.

Rovnako tomu tak bolo v malej obci Ctiboř v Čechách, ako aj v meste Šamorín na južnom Slovensku. Nadšenci pre dnes už historické motoroboty, ktorí v nich žijú, nám poskytujú aj v súčasnosti možnosť obnoviť si zážitky domova a hoci iba symbolicky, a nie teritoriálne, sa do neho vrátiť.

Návrat domov je v tomto zmysle, prostredníctvom Česko – Slovenských pretekov motorobotov PF 62, otvorením brány „rája na pohled“ pre každého, kto sa ich zúčastní ako pretekár alebo divák. Je oživením spomienok na našu spoločnú minulosť. Vzdaním holdu technickej vynaliezavosti a vyspelosti našich predkov. Je však aj spečatením presvedčenia, že k sebe naďalej patríme, že si dokážeme vzájomne porozumieť a vždy, keď to je potrebné, podať si aj priateľskú ruku pomoci.

Česko – Slovenským pretekom motorobotov PF 62 želám úspech a zdar.

Štefan Czucz, Šamorín

Obec Ctiboř a okolí

Obec Ctiboř se nachází 3 km jihovýchodně od Častrova, při silnici k Počátkům, v n.v. 607 m. Vznikla ve 13. století, první zmínka z roku 1233. Její osídlení je typicky české - má tvar podkovy, pozemky k jednotlivým hospodářstvím na několika místech.
Poprvé byla Ctiboř zapsaná roku 1417 ve jméně Přibíka ze Ctiboře. Další známá listina o Ctiboři je ze 17. 6. 1485 (archiv český 10- str.357). "Smlouva o užívání rybníka Hliniště" (asi Hladov) - připojeny tři pečetě. Původně bylo v katastru obce 40 rybníků, nyní asi 15. Za dob roboty patřila Ctiboř pod panství žirovnické, farností pravděpodobně ke kostelu v Častrově až do jeho zrušení po husitských válkách. Potom od roku 1839 opět k Častrovu. V r. 1701 (dle Urbáře v archivu jindřichohradeckém) bylo ve vsi 14 hospodářství (gruntů), která obdělávala 43 jiter (jitro = 5,6 ha). Při číslování domů (po roce 1760) měla obec 21 stavení, r. 1900 již 41 stavení. Za 130 let se počet domů i obyvatel zdvojnásobil. Roku 1890 měla Ctiboř 306 obyvatel, k 1.1. 2000 má pouhých 31 obyvatel.


© 2011 matthew, Inc. All Rights Reserved - mail